MPEC w Nowym Sączu staje się elektrociepłownią

W dniu 30 listopada 2023 roku w Miejski Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu odbyło się uroczyste otwarcie dwóch najważniejszych inwestycji ostatnich lat - wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy 6 MW wraz z kotłem gazowym o mocy 5 MW przy ulicy Lwowskiej oraz na terenie Kotłowni Millenium inwestycji w Kocioł biomasowy o mocy 3 MW. Obie inwestycje pozwalają na osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego poprzez produkcję co najmniej 50% ciepła z odnawialnych źródeł energii. Dzięki tym inwestycji MPEC w Nowy Sączu dołączył do czołówki  przedsiębiorstw w Polsce, które rozwijają ekologiczne rozwiązania.

Celem inwestycji była budowa układu składającego się z 3 silników kogeneracyjnych, zasilanych paliwem gazowym o łącznej nominalnej mocy nie mniejszej niż 6 MWe i 5,85 MWt oraz budowa kotła na biomasę o mocy do 3 MW.

Obie inwestycje mają na celu obniżenie udziału węgla w produkcji energii cieplnej.

W uroczystym otwarciu inwestycji wzięli udział: Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, Paweł Kupczak, Prezes MPEC Nowy Sącz, posłanka Urszula Nowogórska, Grzegorz Tobolczyk, Dyrektor Departamentu Ciepłownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Monika Żółkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Transformacji Energetyki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Artur Czernecki, Miłosz Treit z Rady Nadzorczej MPEC Nowy Sącz, Piotr Jeliński, wiceprezes MPEC Nowy Sącz i Karolina Kita, koordynator projektu.

Pierwsze zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła 30 554 420 zł brutto, a przyznane dofinansowanie to 43% wydatków kwalifikowanych. Oprócz tego, MPEC w Nowym Sączu pozyskał premię kogeneracyjną, dzięki której na przestrzeni 15 lat otrzyma 19 100 000 zł bezzwrotnego wsparcia. Drugie zadanie zostało zrealizowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiana Klimatu ze środków Mechanizmy Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Całkowita wartość projektu budowy kotła na biomasę o mocy do 3 MW wyniosła 9 692 400,00 zł. Dofinansowana kwota to 2 828 217,82 zł, co stanowi 35,89% całej inwestycji.

 

Źródło:

https://mpecns.pl/mpec-nowy-sacz-staje-sie-elektrocieplownia-otwarcie-dwoch-kluczo.html

 

Informacja UE